Főoldal > Timetable > Session details > Contribution details

Közreműködés Előadás

Debreceni Egyetem - A terem
3. TARTALOMSZOLGÁLTATÁSOK: KÖNYVTÁRAK, LEVÉLTÁRAK, MÚZEUMOK

Hatalmi harcok és játszmák a tanuló(tudás)szervezetekben - A tudásszervezetek hatalmi játékosai

Témakör

3.13 Egyebek

Magyar nyelvű tematika (min. 1000 karakter, max. 2000 karakter)

Magyarországon a rendszerváltozás nemcsak a politikai kultúra megváltozását hozta magával, hanem meghozta a modern információs rendszerek Cocom-mentes korát is, ami különösen a nonprofit szférában volt jelentős. Az úgynevezett tudásszervezetek az informatikai tanácsadástól a tartalomszolgáltatókig azzal szembesülnek, hogy zömmel nem a modern szervezeti működésben szocializálódott vezetőknek és munkatársaknak az új szervezeti kultúrát is meg kell teremteniük. Mi történik akkor, ha nincs vezére a szervezetnek? Ki irányíthatja a tudásszervezeteket, és miben tér el a felelőssége a hagyományos vállalati formában elfogadott mechanizmusoktól¬? A tudásszervezetekben a vezetés nagyrészt nem más, mint kreatív szabadság biztosítása a szakértők számára, a vezér által kidolgozott keretek között. A tudásszervezetek irányítása a szakemberek kezelésének művészete. Minden szervezetnek van vezetője, de nem biztos, hogy vezére is akad. A tudásszervezetek egy újfajta vállalati forma, az ilyen típusú vállalatoknak kevés dologi vagyonuk van, immateriális értékeik sokkal értékesebbek, mint dologi eszközeik. A tudásszervezetekben megváltozik a különböző szinteken lévő vezetők helyzete is. A tudásszervezet vezetője automatikusan nem vezére a szervezetnek. Sok kinevezett vagy önmagát kinevező vezető azt hiszi magáról, hogy vezér és naivan azt képzeli hogy akkor is irányítja a vállalatot, amikor csak annyit tesz, hogy hagyja magától működni a céget. A vezér nélküli szervezet csak rövid távon létező lehetőség, mert a belső hatalmi harcok kezelés nélkül maradnak és a cég elkezdi spontán működését…

Angol nyelvű előadáscím

Players of the knowledge organisations

Angol nyelvű tematika (min. 1000 karakter, max. 2000 karakter)

In Hungary the change of the regime in 1989 brought the the „COCOM-free” change of the modern information systems, as well. It was significant especially at the nonprofit area. The so call knowledge organizations from the IT consultant companies to the content providers (like the library) facing the fact that the leaders and staff mostly socialized along different principles have to establish new organizational culture.

What happens when an organisation has no leader? Who manages the organisation of knowledge? And in what differs his or her responsability from the traditional and accepted business mechanisms? The managing in the organisations of knowledge is more or less nothing more than securing the creative freedom for the experts, inbetween frames strong textelaborated by the leader. The managing of the organisations of knowledge is the art of handling the experts. Each and every organisation has a leader, however it is not sure that the leader is the captain. The organisations of knowledge is a novel corporation form, these types of corporations have little real properties, their intangible values are more valuables than those of their real properties. In the organisations of knowledge the leaders’ position of different levels changes as well. The leader of the organisation of knowledge does not automatically become the captain of the corporation. A lot of appointed or self-appointed leader believe of themselves to be the leader, and naively believes that he or she manages the corporation even when he or she just lets the business function on its own. The corporation without a leader is only a short-term possibility since the internal power struggles remain ignored and the corporation starts its own function in a spontaneous way.

A kapcsolattartó levelezési címe (ha eltér az előadóknál megadottaktól)

nuridsany.judit@ttk.elte.hu

Telefonszám (ha eltér az előadóknál megadottaktól)

30-339-1616