Főoldal > Timetable > Session details > Contribution details

Közreműködés Előadás

Szegedi Tudományegyetem, József Attila Tanulmányi és Információs Központ - B terem
7. SMART TECHNOLÓGIÁK, IOT

Makett 1:1 méretarányban - az Arduino projekt

Előadók

  • HORVÁTH Gábor

Elsődleges szerzők

Témakör

7.4 Body Area Network alkalmazások, szenzoradatok elemzése, IOT

Magyar nyelvű tematika (min. 1000 karakter, max. 2000 karakter)

Az Arduino projekt célja a mikrovezérlők eddig barátságtalan világának megkedveltetése volt a potenciális felhasználókkal. Egy olyan oktatási és fejlesztési környezet biztosítása, ahol C++ programozási tudással és alapszintű hardware ismeretekkel bárki összerakhat mikrovezérlő konfigurációkat. A projekt a következő komponenseket tartalmazta:

  • Egyszerű és olcsó mikrovezérlő lapkák, amik USB csatlakozóval, soros kommunikációs felületen tudnak csatlakozni a számítógépünkhöz.

  • Bővítő modulok, amik egy egységes csatlakozó felületen tudnak kapcsolódni a mikrovezérlő modulokhoz. A bővítő modulok a kommunikáció és automatizálás minden tipikus területét lefedik.

  • Programozó szoftver, ami a C++ nyelven írt programjainkat lefordítja és feltölti a mikrovezérlő lapkára.

  • Egységes koncepciójú és felületű meghajtó programok (Arduino libek) a bővítő modulokhoz, amikkel a modul működésének mélyebb szintű ismerete nélkül lehetővé válik a funkciók használata.

Mindez nyílt forráskóddal (beleérte a kapcsolási rajzokat és az Arduino libeket is) valamint az oktatás és kutatás számára ingyenesen használható módon. Sőt, lehetőség van egyedi módosulatok legális készítésére is, annyi csak a korlátozás, hogy ezekre már az Arduino név nem használható.

A felhasználó rendel egy mikrovezérlő panelt és letölti a programozási felületet, elolvassa a példaprogramokat és kapcsolásokat, majd rögtön tud LED-et villogtatni, kapcsolók vagy potenciométerek állapotát leolvasni, motor fordulatszámot vezérelni. Aztán rendel néhány bővítő panelt, csatlakoztatja őket, letölti a példaprogramokat és látja, hogy szépen működnek. Rendel néhány szenzort is, azokhoz is vannak példaprogramok, és már van is egy kis webszervere, amitől meg lehet kérdezni, hogy hány fok van a szobában és mekkora a páratartalom.

Egy igazi sikertörténet, gyorsan fel is pörgött az érdeklődés, rengeteg saját program, példa, projekt és modul született. Úgy nézett ki, hogy ez az, ami forradalmasítja a fejlesztést és a programozók hardware-hez fűződő viszonyát. Aztán kezdődtek a problémák ...

Az előadás ezen problémákat ismerteti. Nagy igény volt a teljesítmény növelésére, amire a fejlesztő csapat sajnos rossz megoldásokkal válaszolt. Problémák merültek fel az egységes hardware csatlakozó felülettel, ott sem sikerült jó megoldást találni. Másoknak viszont igen, ettől a projekt kicsit megrogyott. Az Arduino libek megérettek az újraírásra egy komolyabb hibakezelési szemlélettel, de ennek végig vitele sem volt sikeres. A fejlesztői csapat maga is kettévált a koncepcionális különbségek miatt, ettől pedig belső kompatibilitási problémák jelentkeztek. Az üzembiztonság javítása sem sikerült, emiatt az Arduino projekt eredményei nem voltak közvetlenül felhasználhatók az "iparban". A reformok megfeneklése a projekt lassú hanyatlását hozta - miközben a többiek a leállósávon előznek...

Angol nyelvű előadáscím

empty

Angol nyelvű tematika (min. 1000 karakter, max. 2000 karakter)

empty